Metody nauczania - Edukator Anna Drzewicka
Metody nauczania
Zajęcia na kursach prowadzone są zgodnie z nowoczesnymi strategiami uczenia się opartymi na polisensoryczności i zaangażowaniu w proces uczenia się obu półkul mózgowych. Kinezjologia edukacyjna to metoda holistycznego wspomagania uczenia się Paula Dennisona. Wykorzystuje naturalne zasoby ciała do edukacji. Służy uruchomieniu intelektualnego potencjału „drzemiącego” w człowieku. Dzięki „gimnastyce mózgu” następuje wzrost koordynacji ruchowej, synchronizacja pracy obu półkul mózgowych, usprawnienie pamięci i koncentracji.
Metody nauczania - Edukator Anna Drzewicka
Innowacyjna metoda nauczania – arytmetyka mentalna
Co to jest?
Arytmetyka mentalna jest to wyjątkowa metoda rozwijania u dzieci kreatywności, pozwala na zrównoważony rozwój twórczych i intelektualnych zdolności dzieci pobudzając pracę mózgu. Nie polega wyłącznie na dokonywaniu szybkich obliczeń w głowie, lecz pomaga w harmonijny sposób rozwinąć i stymulować obie półkule mózgu.
Umiejętność wykonywania szybkich obliczeń w pamięci jest kształtowana w młodym wieku, kiedy dzieci zaczynają szkołę. Mentalna arytmetyka jest niezbędna do stymulowania aktywności umysłowej uczniów. Pomaga im rozwijać pamięć, zdolność rozumienia tego, co słyszą oraz zwiększa ich koncentrację uwagi i szybkość reakcji.
Na czym polega?
Obliczenia z zakresu arytmetyki mentalnej mogą być wykonywane na trzy różne sposoby:
- obliczenia wykonywane na liczydle;
- obliczenia oparte na motoryce/słuchu (liczby i działania matematyczne są wypowiadane na głos podczas wykonywania obliczeń);
- obliczenia wykonywane w pamięci oparte na wizualizacji liczydła (najszybsza i najbardziej efektywna metoda).
Uczniowie przechodzą przez te trzy etapy. Na początku kursu używają liczydła (abakusa), z czasem są go w stanie zwizualizować i dokonują obliczeń w pamięci.
Kluczowymi zaletami kursu arytmetyki mentalnej jest wykorzystanie filmów i łamigłówek by rozwinąć dziecięcą kreatywność i umiejętność logicznego myślenia oraz połączenie ćwiczeń indywidualnych i grupowych, dostosowując je do wieku i potrzeb naszych uczniów.
Program szybkiej matematyki mentalnej został połączony z poniższymi ćwiczeniami z zakresu Neurobiku (znanego też jako Brain Fitness – Trening Umysłu):
- Ćwiczenia poprawiające pamięć słuchową i wzrokową.
- Ćwiczenia poprawiające uwagę i skupienie: pomagają skoncentrować się na informacjach, płynących ze źródeł wzrokowych i słuchowych.
- Ćwiczenia na logikę i nieszablonowe myślenie: osiągamy to, korzystając na zajęciach z gier edukacyjnych, pomocy naukowych oraz materiałów video.
- Ćwiczenia stymulujące interakcje pomiędzy obiema półkulami mózgu: uwzględniają one zarówno ćwiczenia kinezjologiczne, jak i mające przyspieszyć proces myślenia.
- Ćwiczenia zwiększające motywację do nauki: zarówno dzieci nie mające trudności w nauce, jak i te dla których stanowi to nieco większe wyzwanie, uwielbiają nasze zajęcia. Zyskują one pewność siebie i swoich umiejętności, dzięki czemu łatwiej im osiągnąć dalsze sukcesy także w szkole. Udział w naszych zajęciach rozbudza w dzieciach miłość do nauki!
Nie od dziś wiadomo, iż praktyka czyni mistrza. Nauka nowych rzeczy silnie pobudza funkcjonowanie mózgu, a co za tym idzie, także jego rozwój. Im więcej ćwiczymy nasz mózg ucząc się, tym więcej neuronów pobudzamy, które odpowiedzialne są za pracę zarówno lewej, jak i prawej półkuli. W rezultacie to co kiedyś wydawało nam się niemożliwe do rozwiązania, staje się proste i zrozumiałe!
Według licznych badań, mózg dziecka przechodzi najbardziej intensywny rozwój w wieku od 4 do 12 lat. Umiejętności uzyskane w tym wieku są o wiele łatwiejsze do opanowania i pozostają na wysokim poziomie przez wiele, wiele lat, a zatem mogą wpływać na przyszłe sukcesy Twojego dziecka.
Efekty jej działania
Mentalna arytmetyka wpływa pozytywnie na:
- Rozwój interakcji między prawą i lewą półkulą mózgu.
- Wyniki w nauce i kreatywność.
- Pewność siebie i samoocenę.
- Usprawnia pamięć fotograficzną
- Poprawia skupienie i koncentrację.
- Zdolność do nauki języków obcych
- Zwiększa potencjał umysłowy
Zalety zajęć arytmetyki mentalnej
- Przyjazne warunki do nauki
- Nauka przez zabawę
- Świetna atmosfera
- Nauka pracy w zespole
- Gry i zabawy rozwijające kreatywność i koncentrację
- Dostęp do platformy online
Piłeczki do żonglowania
Płyta „Relaksacja”
Kości do gry
Zestaw przyborów do kursów
Podręczniki
Czego możesz się spodziewać po metodach efektywnej nauki prowadzonej w Szkole Szybkiego Czytania i Technik Uczenia Się w Zamościu?
- Wiedzy jak działa pamięć. Jak najefektywniej używać pamięci. Nauczysz się też sztuczek pamięciowych, dzięki którym można łatwo zapamiętywać np. słówka w języku obcym, kolejność liczb, słów, dat czy wzorów matematycznych. Poznasz techniki pamięciowe i metody skutecznego uczenia się, które pomagają aktywnie kodować i przetwarzać przyswajane treści tak, aby móc je w sposób łatwy przekazać do pamięci długotrwałej i skrócić czas nauki.
- Szybkie czytanie – przeciętną prędkość czytania można zwiększyć, nie zmniejszając zrozumienia. Celem prowadzonych kursów jest eliminowanie błędnych nawyków czytelniczych oraz podwyższenie tempa czytania do minimum 800 – 1200 słów na minutę przy jednoczesnym podwyższeniu stopnia zrozumienia czytanego tekstu oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych.
- Będziesz lepiej rozumieć procesy zapominania oraz metody, które wykorzystują tę wiedzę aby pamiętać długo.
- Dowiesz się jak powinny wyglądać twórcze notatki, aby łatwiej „wchodziły do głowy”. Nauczysz się notowania nielinearnego, wykonując tzw. mapy myśli opartego na wykorzystaniu pracy obu półkul mózgowych, skracając czas nauki i powtórek.
- Relaksacja i motywacja – poznasz techniki relaksacyjne, sposoby radzenia sobie ze stresem, dowiesz się, jak wykorzystać muzykę do nauki, pracy i koncentracji na wyższym poziomie. Poznasz kinezjologię edukacyjną i ćwiczenia „gimnastyki mózgu” oraz ich wpływ na efektywne uczenie się.
- Wizualizacja sukcesu – dzięki rozbudzeniu wyobraźni i kreatywności ( uruchomienie prawej półkuli mózgowej ) oraz poprzez stosowanie afirmacji i wizualizacji zaprogramujesz się na sukces.
- Koncentracja – to zdolność skupienia umysłu na jednej czynności. Jest to wyćwiczona umiejętność zachowania dyscypliny, a nie talent, z którym się rodzimy. Na kursach poznasz naukę koncentracji na wyższym poziomie. Zsynchronizowane półkule mózgowe gwarantują najwyższą efektywność pracy umysłowej.
- Kinezjologia edukacyjna – to metoda holistycznego wspomagania uczenia się Paula Dennisona. Wykorzystuje naturalne zasoby ciała do edukacji. Służy uruchomieniu intelektualnego potencjału „drzemiącego” w człowieku. Dzięki „gimnastyce mózgu” poprawisz koordynację ruchową, zsynchronizujesz pracę obu półkul mózgowych, usprawnisz pamięć, poprawisz koncentrację.
- Indywidualny styl uczenia się – poznasz swoje preferencje sensoryczne, dominującą półkulę mózgową i klucz do efektywnego uczenia się, czyli strategię nauki własnej.